
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 135 mV |
| Min Input Voltage | 1.6 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 1.25 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Supply Voltage | 6.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.75 V |
| Max Output Current | 150 mA |
| Operating Supply Current | 35 µA |
| Quiescent Current | 55 µA |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Min Current Limit | 160 mA |
| Max Output Voltage | 6 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 50 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 9 mV |
| Line Regulation | 4 mV |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 11
Distributors
pcbx
Unit Price$3.87965
Ext.Price$3.87965
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.87965 | $3.87965 |
| 10 | $3.78586 | $37.85860 |
| 25 | $3.75641 | $93.91025 |
| 50 | $3.72719 | $186.35950 |
| 100 | $3.69822 | $369.82200 |
